Tillverkningspapper kräver en betydande mängd vatten. Eftersom detta vatten tas från brunnar och floder påverkas balansen av vatten i regionen. Det är därför mängden vatten och vattennivån i brunnarna måste övervakas exakt. Tillsammans med JUMO´s Engineering team har ett pappersbruk i Fulda utformat en automatiserad lösning för övervakning av grundvattenbrunnar.
Pappersbruket i Fulda är ett medelstort familjeföretag som uteslutande behandlar papper. Den har två platser som behandlar över en miljon ton råpapper för wellpapp varje år. Under pappersframställningsprocessen används vatten för att lösa upp och rengöra papperet. Det används också som ett transportmedium för massan som återvinns.
Bruket har fyra grundvattenbrunnar på Fuldas webbplats som fungerar som vattenkälla. Tre observationsbrunnar används för att mäta grundvattennivån. För att bevisa att avlägsnande av grundvattnet inte skadar vattenbalansen i regionen, måste det regionala rådet ge en månadsrapport av brunnarnas vattennivåer varje timme. Vidare måste pumparnas tid, dagliga och årliga flödeshastigheter i den enskilda fontänen registreras och övervakas, eftersom summan av dessa flödeshastigheter inte bör överstiga ett gränsvärde. Dessutom, förutom inspelning, övervakning och utvärdering av brunnsvärdena, bör dubbelriktad kommunikation till högnivåskontrollen integreras.
JUMO mTRON T
Vid genomförandet av projektet lägger pappersbruket inte bara sitt förtroende på JUMO´s produkter utan litar även på Engineering teamets erfarenhet. Allt från PLC-programmeringen - inklusive visualisering - till skapandet av den automatiska rapporten.